Logo

Teslimiyetçiliğin Ulu Hakanı: II. Abdülhamit

Bugün teslimiyetçiliğin ve gericiliğin “ulu hakanı” İkinci Abdülhamit’in yüzüncü ölüm yıl dönümü. İnciraltı Tarih Cemiyeti olarak, bu vesileyle “Jöntürklerin Gözünden Abdülhamit” dosyasını açıyoruz.

Türk Devrim Tarihi boyunca iki programın çarpıştığını görüyoruz. Birincisi Baltalimanı Ticaret Sözleşmesi ve Tanzimat Fermanı gibi iki temel metne sahip teslimiyetçilik ve reformculuk programı, ikincisiyse Jön Türklerle başlayan “vatan, millet, hürriyet” kavramlarında kendini bulan ve Kemalist Devrim ile zirveye çıkan devrimci ve anti-emperyalist program. İkinci program, Tanzimat’ı 1876’da ve 1908’de iki kere yerle bir etti.

33 yıl boyunca teslimiyetçiliği ve gericiliği hakim kılan; Somali’de yaşayan Müslümanlara, İngilizlere isyan etmemeleri için mektup yazan; Bağdat Demiryolu projesiyle petrol arazilerini Almanlara peşkeş çeken; Kıbrıs’ı İngilizlere terk etmiş büyük bir teslimiyetçi olan İkinci Abdülhamit,1908 yılında Makendoya’yı paylaşmak üzere bir araya gelen İngiliz Kralı ve Rus Çarı’nın Reval’de gerçekleştirdiği görüşmeye karşı da kılını dahi kıpırdatmadı! İşte ikinci programın temsilcileri, yani tam bağımsızlıkçılar olan İttihat ve Terakki Cemiyeti, vatan savunmasını ele aldı ve Makedonya’yı kurtarıp devleti ikinci kere meşrutiyet yönetimine geçirdi.

Tarih bütün bilimlerin anasıdır. Bunun yanında çok önemli bir propaganda alanıdır. Örneğin işgal edilmiş ülkelerin öncelikle kütüphaneleri yakılır, eğitim sistemleri değiştirilir. Karen Fogg’dan hatırlıyoruz, ABD’in Türk Gençliği’ni milli kimliğinden koparma projesini… Bugün Abdülhamit’in yüzüncü ölüm yıl dönümünde, işte bu nedenle, komitacı tarihçiler olarak özel bir hazırlık yaptık.

Abdülhamit hakkında çizilmiş karikatürler, Türk devrimcileri ve büyük vatanseverlerimizin Abdülhamit hakkında sözleri ve Jöntürkler’in kaleminden Abdülhamit yazı dizisi ile karşınızdayız!

Mert Gezici

İnciraltı Tarih Cemiyeti Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir