Logo

“Tarihsel Yalan: Ermeni Soykırımı” dosyasını açıyoruz

2 Nisan 2020, 18:29

4-17 Eylül günlerinde Berlin’de düzenlenecek olan “Geçmişte ve Bugün Avrupa’nın Ermeni Soykırımına Yaklaşımı” başlıklı çalıştaya Sabancı Üniversitesi kurumsal olarak katılmaktadır. Başvuru ilanında, Çalıştayın Sabancı Üniversitesi ile işbirliği halinde düzenlendiği belirtilmektedir. Program ilanlarında ise, Sabancı Üniversitesi faaliyetin başındaki dört kurumdan biridir. Kurultayın başlığında Sabancı Üniversitesi’nin logosu da bulunuyor.

Sözde Ermeni Soykırımı iddiası, Birinci Dünya Savaşı’ndan beri emperyalist savaş propagandasının aracıdır. Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz emperyalistleri ve Çarlık gericiliği bu yalanı piyasaya sürmüştür. Çünkü Osmanlı devletini paylaşma peşindedirler. Bu nedenle Ermeni Soykırımı iddiası, emperyalist ve tarihsel bir yalandır.

Soykırım, bir suç tanımıdır, bir hukuk kavramıdır. Üniversiteler, mahkeme kürsüsü değildir. Üniversitelerde ve çalıştaylarda yargılama yapılmaz. AİHM Büyük Dairesi’nin ve 2. Dairesi’nin Perinçek-İsviçre Davasında aldığı kararlarda, 1915 olaylarının Yahudi soykırımı sınıflamasına girmediği vurgulanmıştır. Çünkü 1915 olaylarında soykırım suçu işlendiğine dair yetkili mahkeme kararı yoktur. Avrupa’nın bütün devletlerini bağlayan AİHM kararlarına göre, üniversitelerde, parlamentolarda ve çalıştaylarda soykırım hükmü verilemez.

Tarihi olayların güncel siyasi manevralar gereği çarpıtılması ise bilim yuvası üniversitelere hiç yakışmamaktadır. Türk Ordusu’nun Afrin Operasyonu öncesi ve Türkiye-Almanya ilişkilerinin gerginliğinde bu tarz çalıştayların yapılmak istenmesi gayet düşündürücüdür. Bizi asıl şaşırtan ise Türkiye’de faaliyet gösteren Sabancı Üniversitesi’nin böyle bir tertibin düzenleyicisi ve katılımcısı olmasıdır.

İnciraltı Tarih Cemiyeti olarak tarihin çarpıtılmasına, bilimsel gerçeklerin Türkiye’nin şanlı tarihine ve vatan savunmasına leke sürecek şekilde tahrif edilmesine karşı çıkıyoruz.

Bugünden itibaren “Tarihsel Yalan: Ermeni Soykırımı” dosyasını açıyoruz.

Ermeni Soykırımı’nın tarihsel bir yalan olduğunu cümle aleme göstereceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir