Logo

Sarıkamış Sömürgenleri

2 Nisan 2020, 18:22

Her 22 Aralık’ta çıkar bunlar ortaya, “Sarıkamış’ta 90 bin askerimiz donarak şehit oldu” cümlesini en ağlak tondan okumaya başlarlar. Çünkü duygu sömürüsünden beslenirler. Sarıkamış’ta gerçekten ne olduğu, kaç askerin niye ve nasıl donduğu, gerçekte ne kadar zayiat olduğu ya da harekâtın sonuçları onların umurunda bile değildir.

Onlar için duygu sömürüsü yapabilecekleri bir gün daha çıkmıştır işte, hepsi bu… Günah keçileri de hazırdır: Enver Paşa ve İttihatçılar… Çünkü İttihat ve Terakki, Türk devriminin fikir köküdür… O liboş dudaklarını yayarak anlatırlar bir güzel. Bakın, bu tiplerin hepsi de, “Aman nasıl NATO’dan çıkarız” diyenlerle, Tayyip Erdoğan düşmanlığı uğruna PKK ya da ABD ile aynı safa düşenlerdir. Pusulasızlardır.

Konuşmaya başladıklarında neresini düzelteceğinizi bilemezsiniz.

Sarıkamış’ta 90 bin asker donarak şehit olmadı. Şehitler 23 bin, salgın hastalıklardan ölenler ve kayıplar da dahil toplam zayiat ise 35 bin dolayındadır. O sırada doğudaki bütün 3.Ordunun sayısı, cephe gerisi ile birlikte ancak 76-80 bin kadardır.

Allahuekber Dağları’nda donarak şehit olanlar, “hatalı plânlamadan” dolayı değil, 10. Kolordu Komutanı Hafız Hakkı Paşa’nın plâna aykırı hareket ederek 75 km’lik bir yay çizip, bir Ermeni taburunu kovalamak uğruna Allahuekber Dağlarına sapması sonucu donmuşlardır. Paşa, kendisi de donarak şehit olmuştur. Bunu neden yaptı derseniz, Paşa da saray damadıdır ve Harbiye Nazırı Enver Paşa ile tuhaf bir yarış halindedir. Yani, emirleri ihlal edecek kadar dizginsiz bir ihtirastır bu facianın nedeni…

Çarlık ordusu öyle ağır bir kayıp vermiştir ki, bir sene sonra bile askere almak için adam bulamaz hale gelmiştir. Çarlık Ordusu’nda isyanın tohumları bu sayede güçlenmiş ve 1917 Ekim Devrimini doğurmuştur. Emperyalistler burada başarılı olamayınca denizden Çanakkale’ye yüklenmişler, bu da dillere destan İngiliz donanmasının ve Çarlığın sonu olmuştur. Yeni kurulan SSCB ise Türk kurtuluş savaşına en büyük desteklerden birini vermiştir.

Çanakkale’de dövüşen üniformalı orduyu oluşturan, Sarıkamış’taki ruhtur… Türk Milleti, sırtında cephane yükleriyle cephelere yürümüştür, tebaalıktan ulusluğa giden yolda en büyük adımlardan biri atılmıştır o karlar üzerinde.

Bunları bilmez, Sarıkamış sömürgenleri… Canlarını feda ederken bile tek damla göz yaşı dökmemiş, bir an tereddüt etmemiş kahramanların hatırasını, acındırarak; onları örnek alacak yeni kahramanların bilinçlerini hadım ederek yok eder…

Dinlemeyin onları… Ne tarihimizde, ne geleceğimizde yer yoktur bu ağlaklara…

Oktay Yıldırım/Aydınlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir