Logo

Kara topuyla İngiliz uçak gemisini denize gömmek!

2 Nisan 2020, 18:24

Çanakkale destanının yanına yakışan nedir? Elbette Çanakkale’nin devamı destanlardır. Ve elbette ki onlardan biri de, Topçu Teğmen Mustafa Ertuğrul destanıdır.

Dr. Burhanettin Onat, “Bir Zamanlar Antalya” isimli kitapta şöyle yazıyor: “Savaş yıllarıydı, böyle bir zamanda bir adam geldi, dört topu ve yüreğiyle düşmanı duman etti gitti.”

Yolunuz Antalya’nın Kemer ilçesine düşerse -düşmese de gidin- Mustafa Ertuğrul ve emrindeki 30 Mehmetçik’in, İngiliz ve Fransız emperyalizmini Akdeniz’in sularına gömdüğü günlere gidin mutlaka.

Kemer Belediyesi şehir merkezine “Top. Kd. Yzb. Mustafa Ertuğrul Aker Parkı” yaptırmış, sağolsun. Parkı dolaşırken o günlere dair duyacaklarınız, eminim ki hayıflandıracaktır sizi, bunca zaman haberdar olmadığınız için ve dinledikçe öykülerini, emperyalizmi duman eden milletimizin gururu dolduracak içinizi.

Ama bu destan bütün milletimizindir. Yazıklar olsun bize ki, hâlâ Kemer’in dışında duyuramamışız. Didik didik etmemişiz hâlâ o günleri, romanlarını, şiirlerini yazmamışız hâlâ, belgeselini, sinemasını, tiyatrosunu yapmamışız. Yazıklar olsun hepimize.

Neyse ki, Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma Ve Eğitim Derneği (AKSAN) var da, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Rıza Ünlü ve Başkan Yardımcısı Özer S. Özgüç’ün çabaları biraz da olsa yüreğimize su serpiyor. Her yıl düzenledikleri çeşitli etkinliklerle Mustafa Ertuğrul Aker’i tanıtmaya, destanı yaşatmaya çalışıyorlar.

Mustafa Ertuğrul’un Parktaki anıtında şöyle yazar: “1893 yılında Girit’te doğdu. 1912’de Osmanlı Ordusu’nda başladığı askeri kariyerini Cumhuriyet döneminde de sürdürdü. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’na katıldı. 1. Dünya Savaşı sırasında Akdeniz sahillerinin savunması için Antalya’ya gönderildi. 27 Aralık 1916’da İngiliz uçak gemisi Benami Krea’yı (Ben My Cree) Kaş sahili karşısında sulara gömdü.

13 Aralık 1917’de Fransız savaş gemisi Paris II ve 8 Mart 1918’de Alexandra’yı Kemer’de batırdı.

Dünyada uçak gemisini ilk defa kara topu ile batıran komutandır. Bu unvanını da halen korumaktadır. O, yaralı düşman askerleri ölümü beklerken onların yarasını sardı. ‘Yaralı düşman askerlerinin acısına hürmeten neşemizi göstermedik’ diyerek dünyaya insanlık dersi verdi.

8 Kasım 1968’de vefat etti. Mezarı Antalya Andızlı mezarlığında bulunmaktadır.”

Dünya savaş tarihinde tekrarı olmamış bu destanın öyküsünü yarın okuyacağız.

Mehmet Akkaya – Aydınlık Gazetesi Yazarı 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir