Logo

“İKİNCİ” ANADOLU AJANSI’NA CEVAP: EVET, ATATÜRK ÖLMEDİ

2 Nisan 2020, 18:36

Sözcü gazetesinin yayınladığı habere göre; Anadolu Ajansı, 2016 yıllığından Anadolu Ajansı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünü çıkarmış, üstüne de bir akıl tutulması yaşayarak II. Abdülhamit’in 174’üncü doğum yıldönümünü anmış.

Kurulduğu günden bu yana Anadolu Ajansı’na baktığımızda büyük bir değişim gözlemliyoruz. Kurtuluş Savaşı’mızda cepheden halka haber ulaştıran “Birinci” Anadolu Ajansı ile bugün referandum için “evet” propagandası yapan “İkinci” Anadolu Ajansı arasında dağlar kadar fark var. Ben onları birinci ve ikinci diye ayırmak gerektiğine inanıyorum. Çünkü ikisinin yüklenmiş olduğu vazifeler, birbirinden farklıdır.

Hatırlayalım, Anadolu Ajansı hangi koşullarda var oldu?

“BİRİNCİ” ANADOLU AJANSI’NIN KURULUŞU

6 Nisan 1920…

Düşman kamyonlarıyla zapt edilen vatan topraklarını, bütün samimiyetimizle zafere iman ederek kağnıyla müdafaa ettiğimiz, çetin ve acımasız İstiklal Savaşı’na giriştiğimiz günlerdi.

Mustafa Kemal, Rauf Orbay, Kazım Karabekir, İsmet İnönü, Yusuf Nadi, Halide Edip Adıvar… Ve onlar gibi nice önderin yanında Türk Milleti, yekvücut olmak ve zafere doğru emin adımlarla ilerlemek zorundaydı. Varlığımız, istiklalimiz ve istikbalimiz buna bağlıydı. Ancak olan bitenden haberdar, aydınlanmış bir millet birlik olabilir ve ancak bu şekilde düzenli bir vatan savunması ortaya koyup zafere ulaşabilirdi. Yusuf Nadi, Halide Edip ve Mustafa Kemal de bunun farkındaydı.

İşte bu düşünceyle Anadolu Ajansı; Yunus Nadi ve Halide Edip Adıvar’ın fikir öncülüğünde, 6 Nisan 1920’de, Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmadan 17 gün önce Ankara’da kurulmuştu.

Anadolu Ajansı’nın kurulduğuna ilişkin Mustafa Kemal Paşa imzalı genelge, günümüz Türkçesiyle şöyle:

“İslam’ın canevi olan Osmanlı Saltanatı merkezinin düşman işgaline geçmesi, bütün ülke ve ulusumuzun en büyük tehlikeyle karşılaşması sonucu olarak bütün Rumeli ve Anadolu’nun giriştiği ulusal ve kutsal savaşım sırasında, Müslüman kişilerin iç ve dış en doğru havadisle aydınlanmalarının zorunlu bir gereksinme olduğu önemle göz önüne alınmış, bunun sonucu, burada en yetkili kişilerden oluşan bir özel kurul yönetiminde, Anadolu Ajansı (AA) adı altında bir kurum kurulmuştur.

Anadolu Ajansı’nın en hızlı araçlarla vereceği havadis ve bilgi aslında Temsilciler Kurulumuzun belgeli ve asıl kaynaklarının sonucu olacağı için bu ajans bildirimlerinin oraca ve özellikle Müdafaa-i Hukuk örgütümüzce dahi seçilecek caddelere ve toplanılacak yerlere asılması, dağıtımı, dahası bucak ve köylere dek ulaştırılması yolunda, olabildiğince çok yayınlanabilmesi için ivedili düzenlemeler yapılması, sonucundan da bilgi verilmesi önemle rica olunur.”

OSMANLI TARİHİNİ BİLMEYEN NEO-OSMANLICILARA CEVAP

Tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkaları tayin eder, ediyor da!

Abdülhamid, tahta çıkar çıkmaz iki cephede ‘93 Harbi’ (1877-78) denilen Rus saldırısıyla karşılaştı. Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’nın yardım çığlıklarına karşı kulaklarını tıkadı. Savaşı cephede değil, Saray’dan yönetti. Savaş felaketle sonuçlandı! Balkanların gitmesindeki en önemli Bulgaristan gediği açıldı. Doğu’da ise Kars, Batum, Ardahan gitti. Sonra Kıbrıs, Mısır, Tunus, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek ve Girit elden gitti. Bulgaristan’ın temelleri atıldı. Onun dönemini en iyi milli şairimiz Mehmet Akif, anlatır: “Yıkıldın gittin amma ey mülevves istibdat / Bıraktın milletin kalbinde çıkmaz bir mülevves yad!”

Anadolu topraklarının düşman işgalinden, Türk milletinin düşman esaretinden kurtarılmasına öncülük eden Ulu Önder Mustafa Kemal Paşa ile Kıbrıs’ı İngilizlere teslim eden II. Abdulhamit arasında kıyas yapmak gerekirse gerçekler ortadadır.

12 Temmuz 1878’de Kıbrıs’a asker çıkaran İngilizler, Kıbrıs’taki Osmanlı bayrağını indirip, yerine kendi bayraklarını çekmişlerdi. Türk bayrağının indirilmesi üzerine Rumlar “Yaşasın İngiltere!” diye bağırırken, acaba kim “Bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!” demiştir: Vatanperver kimseler tabi ki…

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm tarihi 10 Kasım mıdır? Fiziksel olarak öyle… Fakat o ölmedi. Fikir ve eylemleri hiçbir zaman ölmedi ve ölmeyecek. Çünkü biz Türk Gençliği, bize vermiş olduğu vazifeye sımsıkı sarıldık. O, bir öldü ve bin doğdu.

Peki, İkinci Anadolu Ajansı ne yapmaya çalışıyor? El-Bab’dan haberlerle Mehmetçiğin mücadelesini anlatmak ile onların daimi komutanı olan Mustafa Kemal’i silme çabaları birbiriyle çelişmiyor mu ?  Vatan kurtarıcısı ile vatan batırıcısını mukayese etmek Türk milletini bölmüyor mu? Kuyudan çıkartılan bir köpek Türk milletinin kalplerini birleştirirken Mustafa Kemal’i damla damla silmeye çalışan ve Abdülhamit’i her fırsatta öne süren zihniyet bizi böler, bölüyor da…

Cemal NİYAZİ

İnciraltı Tarih Cemiyeti Üyesi

KAYNAKÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir