Logo

FRANSA SOYKIRIM YASASINDA GERİ ADIM ATTI

2 Nisan 2020, 18:28

Fransa Anayasa Mahkemesi, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını da kapsayabilecek şekilde ‘bazı suçların reddinin suç sayılmasına’ ilişkin yasanın ilgili hükmünü iptal etti.

Kararda, “Bu yasa, işlendiği zaman suç teşkil etmeyen olaylar hakkında yorumda bulunmayı cezalandırma yolu açıyor. Aynı zamanda yasa normalde tarihi tartışmalarla kararlaştırılması gereken olay ve ifadelerin yasallığı konusunda belirsizliğe neden oluyor. Dolayısıyla bu yasa, ifade özgürlüğüne gereksiz ve orantısız bir saldırıdır” denildi.

Yasanın Ulusal Meclis ve Senato’dan geçmesi, Türkiye’nin ve Fransa’daki Türk toplumunun tepkilerine neden olmuş, ilgili madde daha sonra bir anayasa hukukçusu ve Türk derneklerinin başvurusuyla nihai karar merci olan Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüştü.

Yasal değişiklikte 1915 olaylarıyla ilgili iddialara yönelik doğrudan herhangi bir ifade bulunmuyordu. Ancak yasanın, 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımamayı “nefret suçu” kapsamına sokarak, bu konuyla ilgili cezalandırmanın önünü açacağı belirtiliyordu. Bu yasaya göre bir kişiye 1 yıl hapis ve 40 bin euro para cezası verilebilecekti.

‘PERİNÇEK KARARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULDU’

Fransa Anayasa Mahkemesi’nin kararlarında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Perinçek Davası’ndaki kararını göz önünde bulundurduğu değerlendiriliyor.

AİHM’in temyiz niteliğindeki büyük dairesi, Ermeni iddialarına ilişkin açıklamaları sonrasında İsviçre’de mahkum olan Doğu Perinçek’in yaptığı başvuru ile ilgili olarak İsviçre’nin ‘insan hakları ihlalinde bulunduğuna’ hükmetmişti.

İnciraltı Tarih Cemiyeti olarak 1915’teki olayları soykırım olarak kabul edip yasalaştıran ülkelere sesleniyoruz:
Bu yanlıştan dönün yoksa tarih önünde hesap vermek zorunda kalırsınız! Tarihi çarpıtmanın ağırlığı altında ezilirsiniz!

Türk milletini tarihiyle vurmaya kalkanlar, girdikleri yanlış yolda çırpınıyorlar. 2000 yıldan daha uzun bir devlet geleneği olan Türk milletini tarih üzerinden vurmaya çalışırsanız, o kurşun döner size saplanır. Size tavsiyemiz, bu yanlıştan dönün!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir