Logo

Dünya’nın İlk Siyahi Pilotu Osmanlı Askeriydi

2 Nisan 2020, 18:24

Aydınlık gazetesi yazarı Şule Perinçek, 28.01.2018 tarihli yazısında “Dünyanın ilk siyah pilotu sizce hangi milletten olmuştur?”diye sordu.

​“Mutlaka ABD dediniz değil mi…” diyen Şule Perinçek, şöyle devam etti:  “Kocaman bir ‘hayır!’ O onur bize ait. Ahmet Ali Çelikten. 1908’deki adıyla Arap Ahmet Ali. 1883 İzmir doğumlu. Çelikten’in annesi Zenciye Emine Hanım ve babası Ali Bey. Büyükanne Afrika Bornu Emirliğinden. Bugünkü Nijerya. Büyük olasılıkla Osmanlı imparatorluğuna köle olarak getirilmiş. Çad gölünün güneyindeki Bornu, köle tüccarlarının en çok uğradığı yerlerden biriymiş o zaman. İstanbul da dönemin en büyük köle alım satım merkezlerinden. Osmanlı İmparatorluğu köleliği en erken kaldıran ülkelerden. 1847.”

“CUMHURİYET’İN KAHRAMAN AZ SAYIDA PİLOTLARINDAN BİRİ”

Şule Perinçek “Azat edilenler İzmir dolayına yerleştirilmişler” diyerek şu bilgileri ekledi:

“Emine Hanım’la Ali Bey orada evlenmiş. Ahmet en büyük çocuk. Savaş gemisi kaptanı olmak istiyor. 1904 yılında Haddehâne Mektebi’ne giriyor. 1908’de, mülâzım-ı evvel (üsteğmen) olarak mezun oluyor . 1910’da havacılık dairesi kuruluyor. İlk tayyareler satın alınıyor. Ahmet Ali de ilk tayyare eğitimi alanlardan. Daha sonra 25 Haziran 1914’te Yeşilköy’de kurulan Deniz Tayyare Mektebi’ne gitmiş ve Osmanlı donanmasının subayı olmuş. Kasım 1916’da tarihteki ilk siyah pilot ünvanını alıyor. Çelikten, Eugene Jacques Bullard ile birlikte I. Dünya Savaşına katılmış tek siyahi pilot. Zaten hepsinin sayıları 10’u ancak buluyor.

Preveze’den göçmen olarak gelen Hatice Hanım’la (1897-1991) evlenmiş.

1917’de yüzbaşı oluyor ve Berlin’e eğitime gönderiliyor.

Milli Mücadele döneminde Anadolu’ya gizlice destek oluyor. Maaşı kesiliyor, soruşturma açılıyor. Sonra fiilen Kurtuluş Savaşına katılıyor. Cumhuriyet’in kahraman az sayıda pilotlarından biri.

1928’de Hava Müsteşarlığına atandı. Bahri Tayyare Madalyası sahibi Çelikten’in oğulları, yeğeni de havacılığı seçmişler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir