Logo

Dr. Reşit Galip’in Tarihçi Yetişecek Gençlere Yaklaşımı

3 Nisan 2020, 21:23

Maarif Vekili Dr. Reşit Galip Bey Avrupa’da tarih eğitimi gören öğrencilere gönderdiği genelge:

“Değerli genç arkadaşım,
Tahsil hayatınızın yeni bir yola yöneldiği bir sırada sizi karşılayan mühim, milli vazifeler hakkında sizinle konuşmak istedim. İlim aleminde yetişmek ve yükselmek için size geniş bir imkan veriliyor. Devlet ve millet; size yalnız bir tarih muallimi olarak değil, ilmi tetkiklerin en yüksek mertebesine çıkacak, ilmi metotlara milli bir şuurla hakim olacak bir tarih mütehassısı olarak yetişmek emrini veriyor. Memleketimizin her sahada olduğu gibi tarih sahasında da mütehassıslara ve alimlere ne büyük ihtiyacı olduğunu biliyorsunuz. Yüksel ilim müesseselerinde değerli alimler yanında çalışarak tarihi tetkiklerinizi ilerletmek, tarihi bilgilere yeni ufuklar açmak, bilhassa tarih araştırma metotlarının elde ederek memleketin en mühim ihtiyaçlarından birini karşılamak vazifesi azminize, imanınıza ve gayretinize emanet edilmiştir.

Çalışmalarınızda yolunuzu aydınlatacak ışığı Büyük Gazi Reisimizin Türk tarihinin şerefli kıdemini; medeniyet tarihinde Türkün, insanlığın doğuşu ve yaşıt büyük payını gösteren milli tarih tezinde bulacaksınız. Size bu mektubumla birlikte Büyük Reisin yüksek himayesi altında çalışan Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti’nin yazdığı dört cilt tarih kitabından birer takımla, Ankara’da toplanan birinci Türk Tarihi Kongresi zabıtlarını gönderiyorum. Bunlarda milli tezimizin esaslarını ve istikametlerini bulacaksınız. Milli tarih hakikatimizi bütün dünyaya tanıtmak, herkesten evvel Türk tarihçilerinin, uyanık milli şuurla çalışacak Türk alimlerinin işidir.  Bütün tahsil hayatınızda, şahsınızda Türk milletinin temsil ettiğinizi bir dakika bile unutmayacağınıza, Türk gencine yakışacak azim ve sebata ve milli bir şuurla çalışacak, Garplı bütün meslektaşlarınıza Türkün asil ruhunu, yüksek kudret ve kabiliyetini göstereceğinize eminim.

Tahsil hayatınız devam ettiği müddetçe ve ondan sonraki ilmi mesainizde sizi gayretlerinize erdirmek için, vekaletin elindeki hiçbir vasıtayı esirgemeyeceğini şimdiden temin ile çalışmanızda muvaffak olmanızı candan dilerim.”

Kaynakça:
Oruç, Yener, Atatürk’ün Fikir Fedaisi: Dr. Reşit Galip, 2008, Gürer Yayınları, s. 154-155

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir