Logo

Atatürk’ün mirası Alpullu Şeker Fabrikası yeniden açılıyor

3 Nisan 2020, 21:20

Alpullu Şeker Fabrikası açılıyor. Bugün resmi açılışla pancar alımına başlanacak. Fabrika Müdürü Abdullah Kalenderoğlu’nun verdiği bilgiye göre, 1926 yılında üretime geçen fabrikada son üretim 2012 yılında yapıldı. Kalenderoğlu, son dört yıldır atıl durumda olan fabrikanın yeniden üretime başlamasında, başta Kırklareli milletvekilleri olmak üzere valiliğin, sendikanın, muhtarların ve pancar ekicisi köylülerin emekleri olduğu belirtti.

ŞEKER BEREKETİ GELİYOR

Bu yıl 115 bin parcar işleneceğini ve buradan da 12 bin ton şeker, 30 bin ton pancar posası ile 5 bin 900 ton melas elde edileceğini söyleyen Kalenderoğlu, fabrikanın kapasitesinin 350-400 bin ton olduğunu kaydetti.

Fabrikanın halen 590 çalışanı bulunuyor. Şeker-İş Sendikası işyeri baştemsilcisi Vatan Aydın da fabrikanın yeniden üretime geçmesinde çiftçiden büyük destek gördüklerini vurguladı. Aydın, Pankobirlik ve özel sektöre ait olmak üzere bu yıl için 15 adet pancar söküm makinelerinin olduğu bilgisini verdi ve tüm fabrikanın bakımının yapıldığını söyledi. Fabrikada bu hafta içinde tüm deneme ve test çalışmaları da tamamlandı.

ÇİFTÇİYE UCUZ KÜSPE MÜJDESİ

Aydınlık’a konuşan fabrika çalışanları Necati Yılmaz, Rıfat Bayraktar, Mehmet Yanık, Koray Örük, Şükrü Er ve Eray Güleryüz, fabrikanın kapalı olduğu dönemi hatırlattı. Çalışanlar, fabrikanın kapanmasıyla bölge halkı, çalışanlar ve esnafın büyük moral bozukluğu yaşadığını söyledi. Fabrikanın açılmasıyla birlikte bölge halkının yeniden moral bulduğuna işaret eden işçiler, özveri ve emekleriyle çalıştıklarını, eleman sayısının artırılması gerektiğini dile getirdi. Daha önce kapatılan bölge kantarlarının tekrar açılması isteyen fabrika çalışanları, üretimle birlikte köylünün aldığı küspe fiyatının yarı yarıya ucuzlayacağı müjdesini verdi. Ortak söylemleri ise, “Uyutulan dev uyandı” ifadesi oldu.

Kaynak: Aydınlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir